piątek, 21 listopada 2014

POLIN – miejsce dla wszystkich

W naszym kraju też możemy znaleźć miejsca o charakterze turystycznym dostępne dla wszystkich. Dobrym przykładem takiego miejsca jest nowo otwarte w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przez wielu uznane za jeden z najpiękniejszych budynków użyteczności publicznej w Warszawie, zostało zaprojektowane przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Wielkie architektoniczne przedsięwzięcie zakładało już na etapie projektu udział i dostęp osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Brak barier architektonicznych - począwszy od parkingu, poprzez wejścia, komunikację wewnątrz budynku po dostępne toalety - powodują, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą swobodnie korzystać z tego atrakcyjnego miejsca. Zaprojektowane specjalne pochylnie, windy, możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego czy pobranie mapy wystawy z zaznaczonymi dostępnymi windami, a także pomoc przeszkolonego personelu to standardy godne naśladowania obecne w Polin.
Warto zaznaczyć, że muzeum dostosowane jest nie tylko dla osób z dysfunkcją ruchu, ale także dla osób z innymi potrzebami. Osobom z dysfunkcjami słuchu zwiedzanie mogą ułatwić audioprzewodniki (wyposażone w pętle indukcyjne) z ekranem, na którym widoczny jest tłumacz Polskiego Języka Migowego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą wypożyczyć audioprzewodniki z wgraną audiodeskrypcją wystawy stałej i wybranych wystaw czasowych czy zapoznać się z tyflografikami i makietami eksponatów. Dostosowane do specyficznych potrzeb są również organizowane w muzeum zajęcia edukacyjno-kulturalne.
Przeszkolony personel z obsługi osób niepełnosprawnych może pomóc osobom o różnym stopniu niepełnosprawności w poruszaniu się po muzeum.
Zachęcamy do odwiedzania tego niezwykłego miejsca, otwartego dla wszystkich. Niech w podróż przez tysiącletnią historię zachęci fragment informacji o muzeum (http://www.polin.pl/pl/o-muzeum):
„Muzeum POLIN jest jednak nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i praw”
Wszelkie Informacje o dostępności muzeum są dostępne na stronie głównej http://www.polin.pl/ w zakładce ZAPLANUJ WIZYTĘ jak i na stronie http://www.niepelnosprawnik.eu/

http://www.polin.pl/