czwartek, 23 października 2014

M/S Wettervik – statek wycieczkowy dostępny dla wszystkich

Dobrym przykładem atrakcji turystycznej dostępnej dla wszystkich, która okazała się dużym sukcesem jest statek wycieczkowy Wettervik, pływający po jeziorach w gminie Askersund. Ms Wettervik oferuje dzienne wycieczki i tematyczne rejsy w rejonie północnego archipelagu jeziora Vättern. Kilka lat temu właściciel statku wziął kredyt z banku i zmodernizował go tak, aby mogły z niego korzystać osoby poruszające się na wózkach, a także osoby z innymi specjalnymi potrzebami. Na statku poszerzono drzwi i przejścia, zlikwidowano progi, zamontowano ruchomą platformę umożliwiającą osobom z problemami w chodzeniu czy poruszającym się na wózku przedostanie się z górnego pokładu na dolny. Powiększono toaletę i urządzono ją tak, aby spełniała wymogi dostępności. Zainstalowano też pętlę indukcyjną. Za inwestycjami w statek poszły też inwestycje w ludzi – właściciele i załoga statku przeszli szkolenie z obsługi klientów z różnymi dysfunkcjami, a nawet intensywnie szkolą się w języku migowym.
Inwestycja zwróciła się właścicielowi już w pierwszym sezonie, a po trzech latach właściciel statku potroił zyski. Jednak nie tylko on skorzystał na otwarciu się na wszystkich klientów bez względu na ich sprawność, ale także cała gmina. Turystów zaczęło przybywać, co oznaczało, że korzystali też z okolicznych punktów gastronomicznych, hoteli i pensjonatów itp.
Nie bez znaczenia był też fakt, że jedna z wysp archipelagu – Grönön została również przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową dzięki współpracy gminy Askersund i Sveaskog –właściciela wyspy. Został zbudowany drewniany pomost okrążający wyspę, miejsce na ognisko czy grilla oraz dostępna toaleta, dzięki czemu pasażerowie M/S Wettervik mogą nie tylko podziwiać piękno archipelagu z pokładu statku, ale też zrobić przystanek w rejsie na pięknej wyspie i miło spędzić na niej czas.

http://wettervik.se


5 komentarzy:

 1. dobrze, że stawia się taki nacisk na przystosowanie atrakcji turystycznych dla niepełnosprawnych... niestety w Polsce to chyba nadal trudny temat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i my doczekamy w Polsce takiego podejścia. Warto o to zabiegać, bo zmiana myślenia nad wyraz ciężko idzie.

   Usuń
 2. bardzo fajne miejsce i pomysł - fajny blog i myślę że będzie wiele ciekawych propozycji

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że w naszym kraju nie ma takich statków, a jeżeli są to przynajmniej ja o takowych nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń