piątek, 21 listopada 2014

POLIN – miejsce dla wszystkich

W naszym kraju też możemy znaleźć miejsca o charakterze turystycznym dostępne dla wszystkich. Dobrym przykładem takiego miejsca jest nowo otwarte w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przez wielu uznane za jeden z najpiękniejszych budynków użyteczności publicznej w Warszawie, zostało zaprojektowane przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Wielkie architektoniczne przedsięwzięcie zakładało już na etapie projektu udział i dostęp osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Brak barier architektonicznych - począwszy od parkingu, poprzez wejścia, komunikację wewnątrz budynku po dostępne toalety - powodują, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą swobodnie korzystać z tego atrakcyjnego miejsca. Zaprojektowane specjalne pochylnie, windy, możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego czy pobranie mapy wystawy z zaznaczonymi dostępnymi windami, a także pomoc przeszkolonego personelu to standardy godne naśladowania obecne w Polin.
Warto zaznaczyć, że muzeum dostosowane jest nie tylko dla osób z dysfunkcją ruchu, ale także dla osób z innymi potrzebami. Osobom z dysfunkcjami słuchu zwiedzanie mogą ułatwić audioprzewodniki (wyposażone w pętle indukcyjne) z ekranem, na którym widoczny jest tłumacz Polskiego Języka Migowego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą wypożyczyć audioprzewodniki z wgraną audiodeskrypcją wystawy stałej i wybranych wystaw czasowych czy zapoznać się z tyflografikami i makietami eksponatów. Dostosowane do specyficznych potrzeb są również organizowane w muzeum zajęcia edukacyjno-kulturalne.
Przeszkolony personel z obsługi osób niepełnosprawnych może pomóc osobom o różnym stopniu niepełnosprawności w poruszaniu się po muzeum.
Zachęcamy do odwiedzania tego niezwykłego miejsca, otwartego dla wszystkich. Niech w podróż przez tysiącletnią historię zachęci fragment informacji o muzeum (http://www.polin.pl/pl/o-muzeum):
„Muzeum POLIN jest jednak nade wszystko miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i praw”
Wszelkie Informacje o dostępności muzeum są dostępne na stronie głównej http://www.polin.pl/ w zakładce ZAPLANUJ WIZYTĘ jak i na stronie http://www.niepelnosprawnik.eu/

http://www.polin.pl/26 komentarzy:

 1. chętnie odwiedziłabym to muzeum, niestety mieszkam dość daleko... mam nadzieję, że kiedyś przy okazji się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. miejmy nadzieję, że teraz każe nowo otwarte miejsce będzie dostępne dla wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna inicjatywa. Chętnie organizowałabym wycieczki w takie miejsca w ramach resocjalizacji nacjonalistów!
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa architektura, to pierwsze zdjęcie jest super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią zobaczę takie miejsce;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze tam nie byłem, ale nadrobię to w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedno z ciekawszych muzeów w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł i bardzo ładnie zaprezentowane miejsce, nie bylem tam jeszcze, ale na pewno odwiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo wartościowy wpis, dzięki serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
 10. POLIN jest faktycznie super.

  OdpowiedzUsuń