piątek, 29 sierpnia 2014

Dobra Praktyka: Dwór Artusa ułatwia osobom z dysfunkcjami wzroku uczestnictwo w kulturze

Osoby z niepełnosprawnością wzroku także pragną w pełni korzystać z oferty kulturalnej proponowanej przez instytucje kultury oraz z oferty turystycznej odwiedzanych miejsc. Coraz częściej dostrzegane są ich potrzeby, dzięki czemu wprowadzane są rozwiązania ułatwiające zwiedzanie. Jedną z takich nowatorskich inicjatyw jest wystawa „Prosimy dotykać eksponatów” zorganizowana gdańskim Dworze Artusa, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W ramach wystawy „Prosimy dotykać eksponatów” przedstawiono dzieje oraz wystrój najważniejszego pomieszczenia Dworu Artusa, jakim jest Wielka Hala. Przy wejściu do Dworu umieszczono wypukłą mapę, aby niewidomy turysta mógł poznać jego topografię. Podczas zwiedzania można wypożyczyć sprzęt multimedialny, na którym będzie można wysłuchać przygotowanych audiodeskrypcji na temat: fasady Dworu Artusa, rzeźb św. Jakuba, św. Krzysztofa, św. Rajnolda, św. Jerzego walczącego ze Smokiem oraz Wielkiego Pieca największego renesansowego obiektu kaflowego, zwanego „królem wszystkich pieców.
W obiekcie znajdują się także trzy tyflografiki (wypukłe) przedstawiające zaginione obrazy: Orfeusz wśród zwierząt” Hansa Vredemanna de Vries z 1594 roku, „Diana w kąpieli z metamorfozą Akteona” oraz „Sąd Ostateczny” Antonego Möllera z 1603 roku. Zwiedzającym udostępniono także do dotykania monument Saturna, elementy zbroi rycerskiej, kopie kafli Wielkiego Pieca oraz inne rekonstrukcje będące w zbiorach Muzeum. Dodatkowo wszystkie opisy znajdujące się przy eksponatach są sporządzone w alfabecie Braille'a.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na swojej stronie internetowej udostępniło audiodeskrypcje, których można wysłuchać podczas zwiedzania wystawy: http://www.mhmg.pl/pl/dostepnoscm. Wydany został także osiemdziesięcio stronicowy przewodnik pt: „Dwór Artusa Bez Barier” zawierający szczegółowe opisy w piśmie Braille'a wraz z wielkodrukiem.
Dwór Artusa w 2010 roku zajął pierwsze miejsce w gdańskim konkursie "Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym".

Więcej informacji nt. udogodnień dla turystów z dysfunkcją wzroku, oferowanych przez Dwór Artusa można znaleźć w artykule opublikowanym na stronie Gazety Wyborczej: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,15171466.html

4 komentarze:

  1. Cieszę się, że o tym napisaliście, na pewno chętnie się tam wybiorę. Polecam też inne ciekawe miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych: kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi zainstalowano "pętle indukcyjne" i wzmacniacze, które umożliwiają lepszy odbiór dźwięku osobom niedosłyszącym posługującym się aparatami słuchowymi. Pętle zainstalowane są w sali kinowej oraz w kasie kina.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z kolei polecam Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.Jest pierwszą jaskinią w Polsce dostępną dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich! Dużym ułatwieniem jest to, że parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych znajduje się bezpośrednio pod pawilonem wejściowym do Jaskini. Po zgłoszeniu w kasie chęci zwiedzania jaskini przez osobę niepełnosprawną, obsługa służy pomocą przy organizacji wejścia do jaskini. Trasa dla osób niepełnosprawnych rozpoczyna się w Śluzie Wyjściowej, a następnie osoba poruszająca się na wózku jest doprowadzana do grupy wycieczkowej specjalnie przygotowanym łącznikiem w jaskini. Zwiedzanie zajmuje około 40 minut. Jeżeli wózek jest szerszy niż 78 cm jaskinia dysponuje wózkiem do wypożyczenia na czas zwiedzania.

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo dobra inicjatywa :) jak widzę niektóre budynki w Polsce "przystosowane" dla każdego to aż szkoda gadać

    OdpowiedzUsuń