środa, 26 października 2011

O czym warto pamiętać?

Obsługując osoby niepełnosprawne warto pamiętać o podstawowych zasadach:

Zawsze najpierw należy zapytać, czy pomoc jest potrzebna, a jeśli tak, to, jakiego rodzaju.  Osoby niepełnosprawne same najlepiej wiedzą, co może im ułatwić, np. poruszanie się. Nie podejmujmy za nich decyzji. Szczególnie ważne jest, by uzgodnić sposób udzielenia pomocy osobie  poruszającej się na wózku, o kulach lub o lasce. Niewłaściwa pomoc może stanowić zagrożenie.

Osoby niepełnosprawne to bardzo zróżnicowana grupa, dlatego trzeba pamiętać, że proponowany rodzaj pomocy należy dostosować do konkretnego klienta. Osoba niepełnosprawna to nie tylko osoba na wózku. Innej pomocy potrzebuje osoba z niepełnosprawnością wzroku a inną z niepełnosprawnością mowy, słuchu czy też osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Nie zawsze od razu widać, że dana osoba jest osobą niepełnosprawną.

Zawsze należy zwracać się do osoby niepełnosprawnej a nie do osoby jej towarzyszącej. Bardzo często odruchowo zwracamy się do osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym – do ich asystentów lub tłumaczy migowych.  Zapominamy, że niepełnosprawni to często osoby wykształcone, same decydują o wielu sprawach i powinny być traktowane na równi z innymi. Zwracajmy się do osób niepełnosprawnych, jak do każdej innej osoby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz