sobota, 12 listopada 2011

więcej o psach asystujących


Żródło: Wikipedia, the free encyclopedia
Psy asystujące to psy, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym - osobom niewidomym lub niedowidzącym, osobom głuchoniemym, jak też osobom poruszającym się na wózkach. O psie asystującym osobie niewidomej często mówimy - pies przewodnik.

Psy asystujące są przewodnikami osób niepełnosprawnych po mieście, po miejscach, gdzie samodzielne poruszanie jest utrudnione. Pies przewodnik towarzyszy osobie niewidomej  każdego dnia w przemieszczaniu do sklepu, szkoły, na uczelnię czy do miejsca pracy. Pies taki pełni funkcję pomocniczą, omija przeszkody, może ostrzec o barierze czy niebezpieczeństwie, ale to właściciel decyduje gdzie i jaką drogą iść a w tym celu wydaje odpowiedni komendy psu.

W Polsce psy asystujące są nadal rzadko spotykane, dlatego też mało o nich wiemy. W naszym kraju jest ich zaledwie około 120 – 150, natomiast w Wielkiej Brytanii pracujących psów asystujących jest ok. 4, 5 tysiąca.  Mamy nadzieję, że ta różnica będzie się zmniejszać. Obecnie w Polsce działa kilka organizacji uprawnionych do szkolenia i wydawania certyfikatów psom asystującym. Ich założeniem jest, by liczba wyszkolonych psów, co roku się zwiększała.

Przygotowanie psa do roli asystenta osoby niepełnosprawnej to żmudna praca. Psy takie zanim trafią do swoich niepełnosprawnych właścicieli są szkolone prawie 2 lata. Po urodzeniu, gdy mają ok. czterech miesięcy są przekazywane do rodzin zastępczych. Miejsce pobytu zmieniają kilka razy, by oswoić się z różnymi ludźmi, nauczyć się wykonywać odpowiednie polecenia, przyzwyczaić się do częstych zmian. U rodzin zastępczych są odwiedzane przez trenera, który kontroluje ich właściwy rozwój. Po około roku psy trafiają do trenera i rozpoczynają właściwy trening. Gdy poznają swojego właściciela, nie zamieszkują z nim od razu. Kontynuują dalszą część treningu pod okiem trenera, a część treningów odbywa się w obecności przyszłego właściciela. Gdy są już w pełni ukształtowane, rozpoczynają pracę i mogą towarzyszyć swojemu niepełnosprawnemu właścicielowi.
Psy asystujące muszą być przyjazne ludziom i godne zaufania. Ich przyszły właściciel musi mieć pewność, że w towarzystwie swojego psa jest bezpieczny.

Pamiętajmy, że psy asystujące pomagają osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu a w ten sposób poprawiają komfort ich życia. Nie przeszkadzajmy psu w jego pracy, głaszcząc go, zaczepiając czy karmiąc.  Niech właściciel sam zadba o jego potrzeby, wie najlepiej jak to najlepiej zrobić!  Pies asystujący może poruszać się bez kagańca i smyczy, musi jednak mieć tabliczkę informującą „pies asystujący”.  

Osoba niepełnosprawna w towarzystwie psa asystującego, zgodnie z polskim prawem, może wejść do: „budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych
Dokładny zapis ustawy dotyczącej psów asystujących można znaleźć w Art. 20a Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r.  (Dz.U. nr 223 z 2008 r. poz. 1463)


Więcej o psach asystujących można przeczytać na:
http://www.tpsw.pl/spajk-pies-asystujacy/
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/19244
http://pomocnalapa.pl/site/pies_asystujacy

1 komentarz:

  1. Ale wciąż niestety osoba niepełnosprawna z psem asystującym nie wejdzie do większości restauracji. W Poznaniu była spora akcja i coś się zmieniło ale idealnie nie jest. Szkoda, że sieciówki są tak mało przyjazne ;(

    OdpowiedzUsuń